21 Aralık 2016 Çarşamba

Cosplay Nedir?


 Oyun fuarları ya da benzeri yerlere gittiğinizde değişik giyinen insanlar görürsünüz. Dışarıda rastlamayacağınız kadar farklı görünümlü olan bu insanların aslında ''cosplay'' yaptığını duymuşsunuzdur belki.
Daha önce duymadıysanız bile şanslısınız, bu yazıda cosplayin ne olduğunu inceliyoruz.

 Cosplay ‘’Costume’’ ve ‘’play’’ kelimlerinin birleşimidir. Kabaca kostümlü oyun denilenebilir.

 Seçtiğiniz oyun,film,kitap,anime ya da orijinal karakterin kostümüyle karakteri taklit ederek cosplay yapılır.Karaktere görünüm olarak ve kişilik olarak benzemek önemlidir. ''Roleplay'' yani karakterin rolünü yaptığınızda cosplayiniz daha da gerçekçi olur.

 Karakterin kostümü için referans fotoğraflarını ve kostüm yapım aşamalarını, kalıplarını internetten bulabilirsiniz. Kostüm almak için bazı internet siteleri bulunmakta. İster kostümünüzü bu sitelerden alın ister terziye diktirin ister kendiniz yapın, hiç fark etmez. Önemli olan iyi vakit geçirmeniz. Kostüm yapmaya çalışarak aslında dikiş yeteneğinizi de geliştirmiş olursunuz.

 Seçtiğiniz karakterin silahları,aksesuarları ya da zırhı varsa strafor,karton,eva vb. malzemeler kullanarak bu aksesuar/ eşyaları yapabilirsiniz. Buna ''craft'' deniliyor. Bu şekilde maket yapma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Cosplayde en önemli şeylere gelirsek, bana göre peruk çok önemlidir. İnternette ucuza peruk satın alarak -özellikle Aliexpress'te ucuz oluyor- internetteki videolarla seçtiğiniz karaktere göre düzenleyebilirsiniz. Peruk ve makyaj benzedikten sonra kostüm benzemese de pek fark etmiyor gibi. Casual yani günlük hayattan kıyafetler giyseniz bile peruk ve makyaj benzedikten sonra karakter tanınıyor.
Dediğim gibi internette peruk şekillendirmesini de makyaj tutorial'larını da craft aşamalarını da kostüm yapımını da bulabilirsiniz.

Tasarım yapmayı seviyorsanız seçtiğiniz karaktere kendinizce kostüm bile tasarlayabilirsiniz. Sonuçta cosplay bir tür fanart -hayran çalışması- olduğu için nasıl iyi vakit geçiriyorsanız ya da iyi hissediyorsanız o şekilde davranmanız önemlidir.


 Bu masraflı ve zahmetli işi hobi olarak yapan bir çok insan bulunmakta.Convention dediğimiz anime ya da comic (Marvel,DC gibi) buluşmaları yapılan etkinliklerde cosplayerlar çok ilgi görüyor.

Ödüllü yarışmalar yapılıyor. En önemlisi -bunun üzerinde çok durduğumun farkındayım.- iyi zaman geçiriyorlar.
-Her toplulukta olduğu gibi cosplay topluluğunda da sen osun bunu yapamazsın sen şöylesin böylesin diyen bir grup var ama lütfen onları takmadan neye ilginiz varsa, neyi seviyorsanız onu yapın.-

Türkiye’de de etkinlikler yapılıyor hatta bazı cosplayerlarımız dünyaca ünlü. Bu alanda popüler olanlar yurt dışında büyük çaplı etkinliklere davet edilebiliyor.

Türkiye’den bir kaç beğendiğim cosplayer;


ANZUJAAMU

 Dünyanın farklı yerlerinden hayranları var.Youtube hesabından makyaj videoları vs çekiyor ayrıca blogundan outfitlerini paylaşıyor.İnstagram hesabında düzenli olarak yeni makyajlarını, kombinlerini paylaşıyor.
İlham verici ve ilgi çekici temalarda fotoğraf çekimleri bulunuyor.

Youtube hesabı için tık
Blogu için tık
İnstagramı için tık
SENSEE COSPLAY
Cosplay için çok uğraşan tatlış mı tatlış Sensee'miz.Bir çok etkinlik düzenliyor,katılıyor ve kendi diktiği-tasarladığı ilginç cosplayleriyle etkinliklere katılıyor.Yeni cosplayerlara vs olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyor.


Facebook sayfası için tık
Blogu için tık


FROSTKUN


Özellikle yaptığı makyajlar ön plana çıkıyor. Fotoğraf çekimlerini beğeniyorum. Şu aralar sanırım pek vakti olmadığı için cosplay fotoğrafları yayınlamıyor.

İnstagram hesabı için tık
Facebook sayfası için tık

Türk cosplayerlardan favorileriler ..3-5 kişiden fazla yazmaya üşeniyorum :’)

Bi' ara favorim olan cosplayerlar için ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Umarım cosplayin ne olduğu ve nasıl yapıldığıyla ilgili fikir sahibi olmuşsunuzdur veeeeeee okurken iyi vakit geçirmişsinizdir öhöhöhö!

O zaman şimdilik sayonara!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tasarım: Moka