16 Ocak 2017 Pazartesi

Anime Terimleri

süper düper alakalı gif

   Yazı yazmak isteyip konu bulamadım ,zaten bir süre sonra kişisel yazılar yani resimlerimden, sevdiğim animelerden bahsedeceğim yazılar yazmayı düşünüyorum.Yazmayı planladığım terimler vardı, onları da topluca yazayım dedim :')
Umarım beğenirsiniz!


Şimdiiii, gelelim terimlere.Kısaca açıklayayım.
Anime izlemeye başlamadan önce konularına bakarsınız ya konular genelde şöyle :

Shounen:Japonca erkek çocuk anlamına gelir.Maceralı , savaş falan olan animeler için kullanılır. One Piece , Naruto gibi..Shoujo: Japonca kız çocuk anlamına gelir.Romantik animeler için bu kelime kullanılır.Ao Haru Ride gibi ..

Seinen: Yetişkinlere yönelik animelerdir.

Yaoi: Boys Love ,yani erkek karakterlerin birbirlerini sevmesi olarak çevrilir. Hayranlarına fujoshi denilir.Hayranlarına ''Fujoshi'' denir.

Yuri: Girls Love , yani kız karakterlerin birbirini sevmesi anlamına gelir.

Sport: Spor animesidir.

   Genel konular bunlar.Şimdi dere tiplemelerine geçelim..

Tsundere: Düşünceli olduğun belli etmeyen,düşündüğü kiiden ilk başta nefret eden şirin karakterler.

Yandere: İlk başta sevimli ,utangça görünüp daha sonra sevdiği kişiyi kıskançlıktan insanlara zarar veren,öldüren kişiler.. Yuno Gasai yi bilmeyen yoktur

Dandere: Genelde sessiz sakin , kendi hallerinde karakterlerdir.

Kuudere: Soğuk,duygusuz görünen ama aslında içinde düşünceli karakterlerdir.

Deredere: Neşeli , kibar, enerjik karakterlerdir.


Bir kaç terim daha :

Filler: Anime , mangaya yaklatığı zaman manga öne geçmesi için sadece animede olan ek ,geçiştirmelik bölümlerdir.

OVA: Anime için yapılmış ek bölümlerdir.İzleyiciler sıkılmasın diye ya da animenin başlangıç bölümü olarak hazırlanılır.

One-Shot: 50-60 sayfadan oluşan tek bölümlük mangadır.Tek bölümde konu işlenilip bitirilir.

Doujinshi: Hayran yapımı mangaya denilir.Hayranlar kendi hikayeleriyle ya da hayranı olodukları manga için doujinshi hazırlayabilirler.

Otaku: Bağımlı anlamına gelir.Asosyal , sosyal korkusu olan kişilerin bir şeylere aşırı bağlanmasıdır.Animeye hayatını adayanlar için de kullanılır bu kelime.

Weeaboo: Genelde Japonya'yı animelerde gördükleri kadar tanıyan , Japon olmak isteyen , onlar gibi davranmaya çalışıp günlük cümlelerin arasına japonca kelimeler sıkıştıran kişilerdir.

OST-Opening-Ending: Anime müzikleridir. Açılış ve kapanış şarkılarıdır.Seiyuu: Animelerde ya da oyunlarda karakterleri seslendiren sanatçıya denilir.

AMV: Açılımı '' Anime Music Video '' dur. Animeden bazı sahnelerin birleştirilmesiyle ve müzik eklenmesiyle oluşturulan hayran yapımı kliplerdir.

Umarım yeterli olmuştur şimdilik..
Bir dahaki yazıda görüşürüüüz


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tasarım: Moka