26 Ekim 2016 Çarşamba

Anime-Manga Nedir?

     Merhaba! Ben Ziel. Animeye ilgim olduğu için burada bununla ilgili bilgiler verip açıklamalar yapacağım.
İlk önce ''Anime-Manga nedir ?'' kısaca açıklamak istedim.Umarım Beğenirsiniz..


     Her millette kültür ve sanat anlayışları farklıdır, japonların renkli hayatında ise anime-manga alt kültürü öne çıkar.
Anime , Japon çizgi filmi anlamına gelir.Ancak çizgi filmlerde çizimden çok anlatılana odaklanılırken animede görselliğe çok önem verilir.Genelde büyük gözlü , uzun boylu duyguları abartılı karakterler kullanılır.Çok ayrıntılı arkaplanlar kullanılır.


Filmlerde olduğu gibi bir çok türü vardır: fantastik,doğa üstü , dram, bilim kurgu … Çizgi filmlerden farklı olarak şiddet içerebilir (örnek : karakterin kolu kopuyorsa kanlarla beraber aynen yansıtılabilir. )Her zaman mutlu sonla bitmez. Bu da animeleri çizgi filmlerden ayıran önemli bir unsurdur.
Sadece çocuklar değil yetişkin izleyiciler de çok fazla bulunmaktadır.İzleyici kitlesinin belli bir yaşa ulaşması ve fazla olması da animeler de sezon ve bölüm sayısını arttırmıştır.Altyazı eklenerek anime izleme platformlarında izleyiciye sunulur.

Manga , animelerin çizgi roman halidir.Resimler çizgi romanlardan farklı olarak siyah beyazdır.Manga tıpkı animede olduğu gibi seri halinde ilerler . Anime ve manga her zaman aynı şekilde devam etmeyebilir.İlk önce manga yazılır daha sonra anime oluşturulur. Animenin animasyondan önceki haline manga diyebiliriz.

Animeler için live action yani bir tür tiyatro oyunu oynanabilir.Hayranlar tarafından cosplay ve fanartlar da oluşturulabilir.Bunları daha sonra açıklayacağım.

Şimdilik bu kadar ..   Sayonara!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tasarım: Moka